reede, 28. august 2020

Natan Sharansky. Ei karda ma kurja.



Tõlgitud väljaandest: Щаранский Натан Борисович. Не убоюсь зла.
Издательство Век, Олимп
Год выпуска 1991
Vene keelest tõlkinud Viktor Niitsoo

Eestikeelsele lugejate on kättesaadavaks tehtud väljapaistva juutide väljarännuliikumise aktivisti ning Iisraeli poliitiku ja ühiskonnategelase Natan Sharansky (Anatoli Štšaranski) mälestusraamat „Ei karda ma kurja“. Raamatus on kirjeldatud   Nõukogude Liidu lõpuaastate vanglates ja poliitvangi laagrites valitsevaid tingimusi. Lisaks sellele annab autor ülevaate alijast ehk juutide väljarännuliikumisest ajaloolisele kodumaale. Kirjutatud on see kuuma sulega, vahetult pärast üheksa aastat kestnud vangistust, mil muljed olid veel teravad ja värsked.
Raamat ilmus esmalt inglisekeelsena 1988. aastal kandes peakirja „Fear No Evil“ ja tõlgiti kohe kaheksasse keelde. Mõni aasta hiljem otsustas autor avaldada ka venekeelse algupärandi. Selle eessõnas tunnistab autor, et jättis venekeelse variandi lõpuni viimistlemata ja mõni aeg hiljem tundis vajadust selle juurde tagasi pöörduda. Ta lisab, et ta püüdis mitte ühtegi üksikasja vahele jätta ning kirjutada neist, kelle oli GULAGi maha jätnud ja et jagada kogemusi nendega, kes võivad veel sinna sattuda. Head lugemist!

2 kommentaari:

  1. Põnev, õpetlik ja kohati ka tüütu lugemine. Täätu ülimalt põhjalike juriidiliste ja analüütiliste nüansside asjus eeluurimise ülekuulamise faasis. Pool raamatut on ehe näide, kuidas NSV Liidust juutide väljarändamise õiguste eest võitleja ja Moskva Helsingi grupi liige Anatoli Štšaranski peab ligi poolteist aastat Lefortovos eeluurimise all istujana KGB uurijatega vaimset võitlust. Maletajast analüütiku ja mõneti ka mänguri ajudega teisitimõtlejat süüdistatakse spionaažis, mille eest ähvardab tollase kriminaalkoodeksi paragrahv surmanuhtlusega. Aga veel kuus- seitse aastat tagasi kuulus nafta- ja gaasiinstituudis töötav noormees komsomoli...
    Raamatu teises pooles võib lugeda tapivagunite krimkadest, elu-olust vahevanglatest ja 13- aastase karistuse esimese portsu istumisest vangla üksikkongis. Laagielu on hoopis "lõbusam", aga ega sealgi istuv minapeategelane pääse kartserist ega kinnisesse kambri tüüpi istumisse paigutamisest. Põhjuseks näljastreigid, keeldumised ja nõudmised. Raamatut läbiv joon on peategelase ideeline vankumatus, mis tundub heas mõttes maniakaalne ja kontseptuaalne vastuseis igasugusele väiksemalegi koostööle KGB-ga.
    Viktor Niitsoo sulest tõlgitud ja kohati kommenteeritud, kuid eraldi keeletoimetamata e-raamat on ladus ja selge, eriti just filosoofilisemais teema lõikudes; kohati esineb mõningaid tähe- ja lauseühildusvigu, mis võivad ehk häirida pedante. Tõlkija, kes istus meelsusvangina ise samas laagris, kus loksutati ka Štšaranskit, teab, mis ainest vahendab. Töö on tehtud ilma korrektuurita, ilma rahata ja väärib lugemist.

    VastaKustuta
  2. Tere Viki! Pole ammu kohtunud! Avastasin suure üllatusega, et oled tõlkinud ära selle väärt raamatu. Kas trükitud kujul ei ole plaanis seda välja anda? Toetaksin väga. Oleksin ka valmis korrektuuri lugema, kuna mingil määral on tekstis näpukaid. Ole terve! Hubert

    VastaKustuta