Vägivallatu vastupanu kronoloogia
Leidub inimesi, kes ei lepi kunagi ülekohtuga ja peavad oma kohuseks selle vastu võitlemist, ükskõik kui lootusetu ja eneseohverduslik see ka poleks. Need inimesed on vähemus, kuid nad on tingimata kõikjal olemas. Ka eesti rahva seas oli selliseid, kes ei saanud käed rüpes pealt vaadata oma kodumaa okupeerimist ja annekteerimisega bolševistliku NLiidu poolt. Suurem osa inimesi küll püüdis pealesurutud olukorraga kohaneda, osa neist asus võimuambitsioonide rahuldamiseks kollaborantidena okupatsioonivõimu teenima, astudes selleks kommunistlikkusse parteis ja isegi aja jooksul erinevaid nimetusi kandnud (NKVD, NKGB, MVD, KGB) okupatsioonivõimu repressiivorgani kompartei „kilbi ja mõõga“ teenistusse nuhi või agendina. Sellele vaatamata leidus alati inimesi, kes olid kas aktiivselt või passiivselt valmis okupatsioonivõimule vastu astuma. Aktiivselt väljaastujaid oli muidugi tunduvalt vähem kui teisi, sest nende tegevus tõi kaasa tõsiseid repressioone. Passiivne vastupanu, milleks oli näiteks keeldumine astuda komsomoli ja komparteisse, oma isikliku elu ja loometegevuse valitsevast ideoloogiast võimalikult sõltumatus kujundamine, hillitsetud protestid venestamise ja sovetiseerimise vastu, vaba informatsiooni otsimine peamiselt välisraadiote kaudu, vastuseis okupatsioonivõimude katsetele hävitada eestlaste rahvuslik identiteet, eesti keele ja kultuuri kaitses, valimiste jm nõukogulike ürituste boikoteerimine, välismaale põgenemine või välisreisilt tagasi tulemata jätmine jne oli ülejuhul ohutu. Samas tuli arvestada, et selliste hoiakute puhul ei saanud loota nendele privileegidele, mida okupatsioonivõimuga kaasajooksmine pakkus – ametis edutamine, korteriorderi ja autoostuloa saamine, turismireis välismaale jne.
Aktiivne vastupanu jaguneb relvastatud ja vägivallatuks vastupanuks. Relvastatud vastupanu seisneb sõjategevuses maad ründava agressori vastu, samuti sissisõjas, terrorismis ja diversiooniaktides. See on kõige efektiivsem vastupanuvorm, mis annab kõige kiiremaid tulemusi. Kuid samas toob see rahvale kaasa suuri inimohvreid ja materiaalseid kannatusi.
Vägivallatu vastupanu seostatakse India rahvusliku vabadusliikumise vaimse ja poliitilise juhi Mohandas ehk Mahatma (suurhing) Gandhi ja Montgomery baptisti koguduse pastori ja neegrite kodanikuõiguste eestvõitleja Martin Luther Kingiga. Okupeeritud Eesti tingimustes oli vähe võimalusi viljeleda Gandhi (keeldumine maksude maksmisest või okupandi toodangu ostmisest) või Kingi võitlusmeetodeid (massimeeleavaldused, rongkäigud, piketid jne), samuti puudus siin selline karismaatiline eestvõitleja välismaal nagu Dalai laama. Nõukogude totalitaarsüsteemi tingimustes ei saanud aktiivne vastupanu olla massiline. Mõningad erandjuhud välja arvatud (1980. aasta noorterahutused), ei esinenud kuni 1980. aastate lõpuni Eestis ka üldrahvaliku vastupanu puhanguid, nagu Ungaris 1956ndal, Tšehhoslovakkias 1968ndal või Poolas 1956ndal, 1968ndal, 1976ndal ja 1980ndal aastal. Siinsetes oludes väljendus vägivallatu okupatsioonivastase kirjanduse koostamises ja levitamises, avalike kirjade läkitamises demokraatlike riikide valitsustele ja maailma avalikkusele, okupatsioonivõimu poolt sooritatud inim- ja rahvusõiguste juhtumite väljaselgitamises ning avalikustamises.
Alljärgnevalt on tehtud katse anda kronoloogiline ülevaade NLiidu aktiivse vägivallatu vastupanu episoodidest aastatel 1940-41 ja 1945-1987.
Kogu kroonikat saad lugeda siit:
https://drive.google.com/file/d/1pxvJrMlrYWm_6Kk21j76S6CwD5dOBIQo/view?usp=sharing
* * *
Katsetest moodustada Eesti Helsingi grupp ja Eesti-Läti-Leedu Rahvusliikumiste Peakomitee
2015. aasta suvel täitub 40 aastat Helsingis toimunud Euroopa Julgeoleku- ja Koostöönõupidamisest. Konverentsile allakirjutanud Euroopa riikide ning Ameerika Ühendriikide ja Kanada juhid saavutasid kokkuleppe sõjajärgsete piiride vääramatuse ning sätestas üleeuroopalised strateegilise julgeoleku ja rahvusvahelise läbikäimise põhimõtted. Viimaste seas oli ka sätted, mis kohustasid allakirjutanuid riike austama ja täitma inimõigusi. See Helsingi lepete nn „kolmas korv“, mis käsitles inimõigusi, kujunes uueks impulsiks opositsioonilistele liikumistele nii Nõukogude Liidus kui ka tema Ida-Euroopa satelliitriikides. Mitmel pool tekkisid spontaanselt ühiskondlikud grupid, mis seadsid endale ülesandeks järelevalve Helsingi lepete täitmise üle. Ka Eestis tehti 1977. aasta algul katse moodustada Helsingi lepete täitmist seirav grupp, ent paraku ei olnud Eesti vastupanuliikumine veel selliseks avalikuks väljaastumiseks valmis. Kuna see ettevõtmine lõppes nurjumisega, löödi kaasa leedulaste algatusega asutada Eesti-, Läti-, Leedu Rahvusliikumise Peakomitee kui nende maade vastupanuliikumiste tegevust koordineeriv organisatsioon. Paraku lõppes ka see üritus fiaskoga.
Eesti avaliku vastupanuliikumise teetähiseks sai paar aastat hiljem Balti apell ehk 45 Eesti, Läti ja Leedu kodaniku märgukiri NSV Liidu, Saksamaa LV, Saksa DV ja Atlandi hartale alla kirjutanud riikide valitsustele ning ÜRO peasekretärile Kurt Waldheimile. See märgukiri oli ajastatud Molotovi-Ribbentropi pakti 40. aastapäevale ja avalikustati 23. augustil 1979. Balti apellis nõuti Molotovi-Ribbentropi pakti ja selle salaprotokollide avalikustamist, nende õigustühiseks kuulutamist alates allakirjutamise hetkest ning tagajärgede likvideerimist. Eestlastest kirjutasid sellele alla endised poliitvangid Mart Niklus, Enn Tarto, Erik Udam ja Endel Ratas.
Balti apelli tulemusel võttis Euroopa Parlament Otto von Habsburgi algatusel 13. jaanuarist 1983 vastu resolutsiooni olukorrast Eestis, Lätis ja Leedus, milles toetas apellis esitatud nõudmisi. Balti apellile järgnesid teised kollektiivsed märgukirjad nii NSV Liidu juhtkonnale kui ka rahvusvahelisele organisatsioonidele. Mitu neist koostati koos lätlaste ja leedulastega, kuid oli ka märgukirju, millele allakirjutajad olid ainult eestlased. Lisaks sellele asus Eesti vastupanuliikumine 1978. aasta sügisel välja andma kroonikat Lisandusi mõtete ja uudiste vabale levikule Eestis, kuhu koondati vastupanuliikumise poolt koostatud dokumente, andmeid inimõiguste rikkumise ja võimukuritegude kohta Eestis ja muid materjale.
Avaliku vastupanu sundisid taanduma 1983. aastal toimunud arreteerimised ja kohtuvälised repressioonid. Alljärgnev on katse heita pilk nendele sündmustele.
Täisteksti saad lugeda siit:
https://drive.google.com/file/d/0B6P0LtOutMPVem9HbVhrY0ZsSVk/view?usp=sharing
(avaldatud 30.1.2015)
* * *
KGB käsilastest, kes kahetsesid pattu
Pole ilmselt ligilähedaseltki teada, kui palju oli Eestit okupeerinud riigi repressiivorganil KGB-l käsilasi – agente, informaatoreid, usaldusisikuid, konspiratiivkorterite pidajaid, vabatahtlikke aktiviste jms. Need andmed on Venemaal seitsme luku ja riivi taga. Samuti ei tea me, kui palju on uinuvaid agente, kes mingil ajahetkel Eesti riigi vastu tööle pannakse. Eriti on põhjust muret tunda, kui mõnel sellisel on ametist tulevalt ligipääs riigisaladustele või ta omab suurt mõjuvõimu oluliste otsuste langetamisel. Olles mineviku tõttu Venemaa eriteenistuste poolt kergesti manipuleeritavad, kujutavad nad ohtu Eesti riiklikule julgeolekule. Seepärast on ülivajalik nende isikute väljaselgitamine ja nende kõrvaldamine ametitest, kus nad võiksid palju kurja teha.
KGB käsilastest on kõige põhjalikum ülevaade kaitsepolitseiametil (Kapo), kes moodustamisest peale on tegutsenud sellekohaste andmete kogumisega. Siinkohal oleks naiivne väita, et omal ajal KGB tehniliste töötajate tööle võtmisel piirduti üksnes nende erialaste teadmiste ärakasutamisega. Päris kindlasti püüti nende käest välja pigistada kõiksugu andmeid KGB ülesehituse, kaadritöötajate ja võimalusel ka agentide kohta, mis oli kindlasti olulisem teave kui vananenud side- või jälitustehnika peensused. Võimalik, et vastutasuks saadud andmete eest tagati rahulik töötamine Kapos kuni pensionini. See võib olla üheks võimalikuks seletuseks, miks neist varem lahti ei saadud.
KGB käsilastega asus seadusandlikul tasemel tegelema Riigikogu poolt 8. mail 1993 moodustatud ajutine komisjon, mille etteotsa valiti endine poliitvang Enn Tarto. Komisjon seadis endale sihiks NSV Liidu ja teiste riikide julgeoleku- ning luureorganite tegevuse, töötajate ja agentuuri avalikustamise korra seaduseelnõu ettevalmistamine ning esitamine Riigikogule vastuvõtmiseks. 20. veebruaril 1995 kuulutati Eestit okupeerinud riikide julgeoleku- ning relvajõudude luure- ja vastuluureorganite teenistuses olnud või nendega koostööd teinud isikute arvelevõtmise ja avalikustamise korra seadus. Selle seaduse kohaselt said julgeoleku- või luureorgani teenistuses olnud või sellega koostööd teinud isikutele võimaluse enda arvelevõtmiseks ja ülestunnistuste andmiseks Kapole. Ülestunnistuse esitanud isiku kohta käivad andmed kuulutati riigisaladuseks.
Kuna tegemist on riigisaladusega, v.a inimsusevastaseid kuriteod, mille sooritajad avalikustatakse, pole võimalik teada saada, kui palju KGBga seotud isikuid on end Kapole üles andnud. Küll aga on Kapo perioodiliselt Riigi Teatajas avalikustanud neid KGBlasi, kes ei ole seda teinud. Viimasteks on peamiselt on venelastest keskmise- ja alama astme kagebešnikud ja ka tehnilised töötajad nagu masinakirjutajad või autojuhid. Nemad aga üldsusele huvi ei paku.
Täismahus saab artiklit lugeda
siit:
Urmas Nageli „Seletus“ pdf koopia originaalilt vt siit:
Sama, üleskirjutus vt siit:
https://drive.google.com/file/d/0B6P0LtOutMPVdjRMcGhlWTh1LVE/view?usp=sharing
(avaldatud 8.1.2015)
* * *
Uno Puusepp = Voldemar Holm vol. 2
Ei ole uut päikese
all. Kagebiidist ekskapolase eduka Vene luurajana presenteerimises
propagandakanali saates tuletab vägisi meelde sündmusi enam kui veerandsada
aastat tagasi. Nii nagu praegu avantüristliku välispoliitika tulemusel
rahvusvahelisse isolatsiooni sattunud ja nafta hinna tõttu majanduskriisi
sattunud Venemaa, heitles ka tol ajal viimaseid hingetõmbeid vaakuv Nõukogude
impeerium oma viimaseid võitlusi enne vältimatut kokkuvarisemist. Kui praegu
käitub Eesti Putini režiimi suhtes hukkamõistvalt, siis tuli talle koht kätte
näidata. Analoogiliselt oli ka 1988. aastal Eesti kommunistliku impeeriumi
kukutajate eesotsas ning toonagi lavastati Puusepa showga hämmastavalt samas
stiilis lavastus vaprast luurajast, kes surmapõlgavalt paljastas imperialistlike
tegelaste kurjad sepitsused.
Kuna tol ajal olid meedia
prioriteedid teised, alustas KGB sellega, et 19.–20. veebruaril 1988 ilmus kompartei
häälekandjas Rahva Hääl
intervjuu Tallinn-Stockholmi liinil kurseeriva kaubalaeva meremehe Voldemar Holmiga.
Leheveergudel pajatas Holm, kuidas Stockholmis tegutseva Eesti Vangistatud
Vabadusvõitlejate Abistamiskeskuse (EVVA) esimees Ants Kippar oli püüdnud teda
ära kasutada oma nõukogudevastastes sepitsustes. Holm oli 1969. aastal asunud tööle
Nõukogude kaubalaevastikus. Välissõitudel viibides peatustel Bremeni,
Antverpeni ja Inglismaal asuvates sadamates olevat tema poole korduvalt
pöördunud isikud provokatsiooniliste eesmärkidega. Kui Holm asus 1981. aastal
tööle Stockholmi-Tallinna liinil, tutvus ta Stockholmi sadamas mõnede eesti
emigrantidega, kes töötasid dokitööliste ja teenindava personalina. Ühega neist
kujunesid head, peaaegu et sõbralikud suhted. Varsti palunud see eestlane
Holmil toimetada Eestisse kiri. Mõni aega hiljem teatas ta, et Holm on „õige
eestlane“ ja tema tahtvat Holmi kokku viia teise õige eestlase, Ants Kippariga.
Enne seda kohtumist astus Holm kontakti KGBga ning sai tšekistidelt ülesande
kohtuda Kippariga, võita tema usaldus ja lülituda Kippari juhitava niinimetatud
poliitvangide abistamiskeskuse töösse. Koos tšekistidega koostati sellekohane
tegevuskava. Pikapeale õnnestus Holmil võita Kippari usaldus ja ta hakkas
Kipparilt saama materjali Eestisse toimetamiseks. Kõik, mis ta Kipparilt sai –
dokumendid, raha, minifoto- ja helisalvestusaparatuurid, videokaamerad,
magnetofonid, videokassetid ja palju muud – andis ta loomulikult üle KGB
töötajatele, mitte aga Kippari mõttekaaslastele.
Sellele järgnes etteaste TVs. Holm pandi
esinema ühte Eesti televisiooni propagandasaatesse, kus talle oli moraalse
toena pandud kätt hoidma KGB ideoloogiliste diversioonide osakonna ülem major
Evald Selgal. Saatejuhina aga oli seekord KGB usaldusmehele Mati Talvikule
eelistatud teist tuntud telenägu Aivo Parbot. Telesaates pihtis Holm, et Tallinna-Stockholmi
liinil kurseeriva kaubalaeva meremehena vahendanud ta vastupanuliikumise
materjale EVVA esimehele Kipparile. Et see „sidekanal“ oli tšekistide täieliku
kontrolli all, sattusid need materjalid loomulikult KGB käsutusse. Edasi kordas
Holm juba ajaleheveergudel öeldut, et suurema osa Kippari saadetud tehnikast
(tuumakiirguse mõõtjad, diktofonid, foto- ja videokaamerad jms) oli ta
toimetanud KGB kätte. Neid väidetavalt Kippari saadetistest pärinevaid esemeid
koos Kipparile adresseeritud, kuid tšekistide poolt ära võetud
kirjamaterjalidega demonstreeriti telesaates ilmselge uhkusega. Samas püüti ka
igati paljastada eesti vastupanuliikumise ja Kippari seotust Lääne
eriteenistustega ning tegutsemist viimaste koostatud stsenaariumide järgi.
Erinevalt Puusepast, kes pages
turvalisesse Moskvasse, jäeti Holm „vihma kätte“. KGB huvides ära kasutatud,
see oli ta pärast viimase võitmist neile täiesti tarbetuks muutunud. Läbi oli
tema jaoks lõigatud ka meresõitjaelu, kuna sellise taustaga inimest ei saanud
ometi lubada välissõitudele. Taasiseseisvumise poole rühkiva eesti avalikkuse
silmis muutus Holm täielikuks paariaks, keda näiteks kirjanik ja
kirjandusajakirja Looming peatoimetaja Andres Langemets oma sõnavõtus
loomeliitude ühispleenumil 1.–2. aprillil 1988 nimetas inimjätiseks.
Holm mõistis lõpuks vist isegi, et
KGB on teda julmalt ära kasutanud ja siis kõrvale heitnud. Kangelasliku
Nõukogude luuraja aupaiste, privileegide, personaalpensioni, pioneeride ees
mälestuste heietamise ja eripansionaatides suvitamise asemel oli talle osaks
saanud rahva avalik üleüldine põlgus. Tundub, et pigem enesehaletsusest kui
siirast patukahetsusest otsustas otsis ta kontakti näiteks Lagle Parekile, et
sellele on nurjumisi kurta. Parekiga tal siiski kohtuda ei õnnestunud.
Sarnaselt mitmele teisele pattu
kahetsenud KGB agendile (Hubert Jakobs, Urmas Nagel), suundus Holmi usu rüppe.
Ta liitus seitsmenda päeva adventistide kogudusega Uus Elu ning tõusis koguduse
juhatuse esimeheks. Hingekarjase töö kõrval teenis Holm maist leiba
väikeettevõtjana. Tema perefirma Holm&Pojad OÜ varustas lasteaedu
toiduainetega.
Holmi elutee lõppes traagiliselt.
25. novembril 2002 leiti ta surnuna Raplamaalt metsavahelise kõrvaltee äärest,
kuulihaav peas. Sama aasta septembris oli Holm pöördunud oma kunagise
KGB-kolleegi poole palvega, et see aitaks tal elust lahkuda. Holm olevat
rääkinud, et arstide sõnul on tal vähe elada jäänud, mõrva ohvriks langemine
annaks aga perekonnale kindlustusraha. Ta elu oli olnud kindlustatud kahele
miljonile kroonile. KGB-mees oli pidanud seda provokatsiooniks, keeldunud
selles „eutanaasias“ osalemast ja informeerinud igaks juhuks ka oma kunagist
ülemust Rein Sillarit.
Mõni aeg hiljem tabati ka Holmi
tapja. Selleks osutus tema tuttav Rudolf Mehine, kes 24. novembri öösel oli sõidutanud
Holmi ta surmamispaika. Kohtus Mehilane tapatööd omaks ei võtnud. Ta väitis, et
Holm tappis end ise, olles seadnud puu külge nööridest ja püstolist
laskesüsteemi, mille Mehine hiljem kokku korjas ja kaasa võttis. Kindlustusfirma
raha välja ei maksnud, sest Holm oli elukindluslepingut sõlmides oma
sissetuleku suuremaks bluffinud ning see andis firmale aluse leping tühistada. Tallinna
Linnakohus mõistis Mehise süüdi Holmi tapmises omakasu motiivil ja tulirelva
ning laskemoona ebaseaduslikus käitlemises ning määras talle lõplikuks
karistuseks kuueaastase vangistuse.
Saab näha, mida me tšekist Uno
Puusepast veel kuuleme. Paraku tundub, et sarnaselt Holmiga on temagi vaid
ühekordseks kasutamiseks ning TV esinemisega on ta oma kasulikkuse
propagandarelvana ammendanud. Inimlikult on temast ehk kahjugi, sest pärast oma
endise kolleegi Vladimir Veitmani vahistamist põgenes ta tulistjalu Venemaale,
kartuses, et teda võib tabada sama saatus. Raske on uskuda, et Puusepp ise
kippus oma paljastustega teleekraanile. Pigem tehti talle ettepanek, millest
oli võimatu keelduda. Pole just kadestamisväärt juhus. Äraaetud hobuseid just
alati maha ei lasta, aga rikkaliku ninaesisega neid ka ei õnnistata.
(avaldatud 24.12.2014)
* * *
Veljo Kalep, sotsiaaldemokraat 1975. aastast
12. detsembril tähistanuks vabadusvõitleja Veljo Kalep oma 80. sünnipäeva. Vändra vallas Pärnumaal sündinud Kalep õppis Pumbioja algkoolis, sellele järgnesid koolid Pärnus. 1953-57 õppis ta Tartu Riikliku Ülikooli kehakultuuriteaduskonnas, kust eksmatrikuleeriti “puuduliku õppeedukuse” ettekäändel. Asus tööle Pärnu Remondi- ja Ehitusvalitsuses (KEK), töö kõrvalt õppis aastail 1960-66 Tallinna Polütehnilises Instituudis. Hiljem õppis töö kõrvalt Ehituse Teadusliku Uurimise Instituudi aspirantuuris ning tegeles ehitusfüüsika alase uurimusega elekter-salvestuskütte kasutamisest. Kandidaadiõpingud ja uuringud kulgesid edukalt, ent KGB vahelesegamise tõttu tuli mõlemad katkestada. Kalep oli ka silmapaistev sportlane võites üheksal korral Eesti meistritiitli akadeemilises sõudmises ning pääses viiel korral N Liidu meistrivõistluste finaali.
Sõja ajal oli Kalepi isa põgenenud välismaale ja elas Kanadas. Alates 1973. aastast Kalep asus taotlema luba emigreerumiseks. Oma avalduses Eesti NSV Ülemnõukogude Presiidiumile (ÜNP) esitas Kalep viis põhjust, miks eestlane ei taha elada N Liidus. Esiteks sellepärast, et N Liidus ei kuulu konstitutsiooni kõik punktid rakendamisele ning tal ei võimaldatud rakendada kompartei juhtimisel tegutseva bürokraatia poolt teaduslik-tehniliste uurimiste tulemusi. Teiseks sellepärast, et Nõukogude valitsus ei kõhkle tagasi inimõiguste ja Helsingi deklaratsiooni rikkumisest. Ta lubab emigreerumise vabadust ja väidab, et ei diskrimineeri selle taotlejat, kuid teeb seda iga sooviavaldaja suhtes. Kolmandaks sellepärast, et tema suhtes rakendatakse kutsealade keeldu, kuna poliitilistel teisitimõtlejatel on keelatud töötada ametikohtadel, kus palk on suurem. Samal põhjusel oli temalt võetud võimalus kaitsta kandidaadiväitekirja ja avaldada oma tehnilise uurimistöö trükis. Neljandaks sellepärast, et N Liidus on inimõiguste rakendamine moonutatud. On õigus tööle, kuid ei ole õigust oma töö viljale, töötasule. Ning viiendaks sellepärast, et Nõukogude valitsus ei pea kinni oma konstitutsioonist ja seadustest, kus lubatakse mõtte-, sõna-, trüki- ja poliitilise tegevuse vabadusi ning avaliku kohtupidamise korda.
25. augustil 1975 esitas Kalep okupatsioonivõimu seadusandliku organile taotluse Sotsiaaldemokraatliku Partei loomiseks. SDP loomise vajadust põhjendas ta sellega, et praegu on N Liidus vaja vähemalt kahte parteid, sest mitme partei olemasolu stimuleerib arendama mõlemaid oma tegevust selles suunas, mis toob enam kasu rahvale, vältides neid vigu, mis tekivad igas üheparteilises riigis sel põhjusel, et puudub vajadus analüüsida kriitiliselt ja õigeaegselt oma põhimõtteid ja töömeetodeid.
Selle kohta, kas Kalepil oli ka kaasvõitlejaid, kes söandanuks tema vaateid ja tegevusi avalikult toetanud, andmed puuduvad. Samuti puuduvad andmed selle kohta, et Kalep oleks otsinud kontakte paguluses tegutsevate sotsiaaldemokraatidega. Ette rutates olgu öeldud, et ta ei teinud seda ka siis, kui oli jõudnud vabasse maailma.
1976. aastal, kui toimus brežnevliku Nõukogude konstitutsiooni üldrahvalik arutelu, esitas Kalep analüüsi “Paragrahv 6 on kutsealade keeld”. Selle paragrahvi esimene lause määras, et iga juhtiva ametikoha täitjaks võis olla ainult kompartei liige. Ajalehe Rahva Hääl toimetaja saatis analüüsi ENSV prokuratuuri, sealt saadeti see omakorda KGBsse.
Lisaks sellele korraldas Kalep oma töökohas näljastreike ja tööseisakuid protesteerides palga vähendamise vastu ning pani üles ka oma tegevust selgitavaid plakateid. Ühel neist oli järgmine sõnum:
EHITUSINSENER V. KALEPI
TÖÖTASU 160 RUBLA
ISA PENSION 183 KANADA DOLLARIT
KOMMUNISTID JA SABARAKUD –
ÄRGE AHNITSEGE OMALE 3-LAPSELISE PERE-
KONNA ELATISRAHA!
V. KALEP
Kuna Kalepi avaldused nii emigreerumiseks kui ka SDP asutamiseks jäid tagajärjetuks, otsustas ta pärast seda, kui oli välisraadiost kuulnud Balti apellist võtta ühendust avaliku vastupanuliikumisega. 1979. aasta suve lõpul sõitis ta Tartusse ja otsis üles Mart Nikluse, kelle soovitusel asus Kalep otsima abi emigreerumiseks välisajakirjanikelt ja diplomaatidelt. Selleks külastas ta korduvalt Moskvas, kus esitas neile oma probleeme. Tema avaldusi hakati avaldama kogumikus Lisandusi mõtete ja uudiste vabale levikule Eestis. Tema allkiri on ka 27. märtsi 1980 kollektiivsel avaldusel ÜNPle, milles nõuti Nikluse ja Jüri Kuke vabastamist.
Kuni selle ajani ei olnud KGB teda eriti tülitanud. Kuid näiteks Pärnu KEKi juhataja Gennadi Terri 5. veebruari 1981 kirjast KGBle nähtub, et ajavahemikul 1974-75 viidi Kalepiga läbi rida vestlusi ja rakendati ühiskondliku mõjutamise vahendeid, millele ta ei allunud. Teda karistati käskkirjaga seitsmel korral, kuid Terri sõnul „mõjukate organite soovitusel“ teda ei vallandatud. KGB Pärnu osakonna ülema Heino Milderi poolt tehti Kalepile kolm suulist hoiatust. 20. oktoobril 1980 arreteeriti koos Tiit Madissoniga, kuid kuna tšekist ei suutnud tõestada nende „kuritegelikke sidemeid“, mõisteti kohut eraldi. 1981. aasta märtsis mõistis ENSV Ülemkohus nõukogudevastase agitatsiooni ja propaganda süüdistusel Kalepile 4 aastat vabadusekaotust range režiimiga vangilaagris. Peamisteks süüdistuspunktideks olid tema emigreerumisavaldustes ja „konstitutsiooniparandustes“ sisalduvad nõukogudevastased väljendused. SDP moodustamist kohus nõukogudevastaseks ei pidanud. Karistuse kandis Permi oblasti vangilaagris 389/35.
Tänu armuandmisele ÜNP poolt vabanes vangilaagrist 31. mail 1984 ehk pool aastat enne karistusaja lõppu. Tööle asus endises töökohas Pärnu KEKis. 1987 aasta mai viimasel päeval sõitis koos perekonnaga Kanadasse. Osales aktiivselt pagulasorganisatsioonide välisvõitluses. Valiti Eesti Kongressi saadikuks. Kuni surmani 26. novembril 2012 kirjutas aktiivselt arvamuslugusid väliseesti ja kodumaises ajakirjandusväljaannetes. Ent sotsiaaldemokraatiat ta enam ei propageerinud. Ilmselt olid Gulagis veedetud aastad avanud tema silmad roosa udu suhtes. Ning kindlasti poleks ta passinud meie tänaste sotside valimiskampaaniasse, prügikastidele Tammsaare jt sünnist saati sotside sekka.
(avaldatud 11.12.2014)
* * *
Nõukogude poliitvangi päevast
Selle tähtpäeva tähistamine sai alguse 30. oktoobril 1974, mil dissident Kronid Ljubarski initsiatiivil hakkasid Mordva ja Permi oblasti „eriti ohtlike riiklike kurjategijate laagrites“ kinnipeetavad poliitvangid tähistama seda päeva kui poliitvangi päeva ühise näljastreigiga. Samal päeval korraldas dissident Sergei Kovaljov Moskvas akadeemik Sahharovi korteris pressikonverentsi, kus tehti teatavaks poliitvangi päevale pühendatud avaldused ja demonstreeriti vangilaagritest salaja väljasmuugeldatud dokumente. Sestpeale muutus poliitvangi päeva tähistamine iga-aastaseks. Poliitvangid tähistasid seda vangilaagrites ehk väikestes tsoonides näljastreigiga, dissidendid aga suures tsoonis avaldustega nõudmaks poliitvangide vabastamiseks ning hukkunud poliitvangide mälestuseks küünalde süütamisega.
Poliitvangide olemasolu ja nende kinnipidamistingimused muutusid peagi üheks levinumaks teemaks õiguskaitseliikumise (dissidentlus) poolt koostatavate omakirjastuslike materjalide hulgas. 1970. aastate algul suurenesid järsult repressioonid dissidentide vastu, paljud erimeelsed arreteeriti, teisi sunniti emigreeruma. Aastatel 1973-1974 tundus, et võimudel on õnnestunud avalik õiguskaitseliikumine maha suruda. Ajutiselt lakkas ilmumast ka õiguskaitselaste perioodiline väljaanne „Jooksvate sündmuste kroonika“, kuna KGB kuulutas, iga ilmunud numbri eest arreteeritakse üks teisitimõtleja. Nendele repressioonidele vaatamata Kroonika üllitamine taastus ja kestis kuni 1983. aastani.
Samal perioodil aktiviseerus võitlus vangilaagrites, kuna sinna olid saabunud vastselt süüdimõistetud erimeelsed. „Väikeses tsoonis“ vallandus töökatkestuste, näljastreikide, massiliste avalduste jm protestide kampaania. Nõuti poliitvangi staatuse kehtestamist, kinnipidamistingimuste leevendamist ja poliitvangide vabastamist. Materjalid nende aktsioonide kohta jõudsid salateid pidi vabaduses viibivate kaaslasteni ja levisid omakirjastuses. Need poliitvangide aktsioonid kestsid kuni poliitvangilaagrite sulgemiseni 1988. aastal.
Perestroika-aegses N Liidus võtsid endised poliitvangid 30. oktoobril ette mitmesuguseid meeleavaldusi ja korraldasid ka näljastreike. 30. oktoobril 1990 moodustati umbes 3000 pealine põlevate küünaldega inimkett ümber KGB hoone Moskvas. Pärast seda suunduti miitingu pidamiseks Puškini väljakule, ent aeti OMONi poolt laiali. Ent need väljaastumised ei läinud tühja, sest 18.oktoobril 1991 võeti Vene NFSV Ülemnõukogu poolt vastu seadus nr 1763/1-I „Poliitiliste repressioonide ohvrite mälestuspäeva kehtestamisest“. Sellega sai 30. oktoober ametlikuks riiklikuks tähtpäevaks, mida Venemaal suuremal või vähemal määral tähistatakse siiani.
Eestis ei ole sellele tähtpäevale erilist tähelepanu olnud. Selle asemel on tagajärjetult üritatud saavutada 27. märtsi kuulutamist langenud vabadusvõitleja päevaks. Teatavasti on see päev Eesti vabadusvõitleja Jüri Kuke (1. mai 1940 Pärnu – 27. märts 1981 Vologda) surma-aastapäev. Alates 1996. aastast on Rein Vanja eestvedamisel korraldatud Tartus langenud vabadusvõitleja päeva konverentse. Üritusi Jüri Kuke mälestuseks on korraldatud ka Tallinnas, Kursis ja Mõisakülas.
* * *
Vabadusvõitlejal Mati Kiirendil täitus kolmveerandsada
See juhtus 30. septembril, kuna tol päeval 1939. aastal nägi Tallinnas ilmavalgust Mati Kiirend, kellest aastakümneid hiljem sai väljapaistev Eesti vabadusvõitleja.
Lõpetanud 1964. aastal Tallinna Polütehnilise Instituudi (praegu TTÜ) soojustehnika insenerina, töötas ta kuni 1974. aastani Tallinna Soojuselektrijaamas, misjärel sai valgusreklaami kunstniku ametikoha Tallinna Kaubandusliku Reklaami Kombinaadis.
Põrandaalusesse vastupanuliikumisse lülitus Kiirend 1960. aastate lõpul. Sel ajal tegutses Tallinnas mitmeid režiimikriitiliselt mõtlevaid isikuid, kelle seas oli eestlasi, venelasi ja teiste rahvaste esindajaid, nagu näiteks Sergei Soldatov, Artem Juskevitš, Kalju Mätik, Oleg Trjutrumov, Arvo Varato, Tunne Kelam jt. Osales koos Juskevitši ja Mätikuga Eesti Demokraatliku Liikumise (EDL) programmiliste dokumentide väljatöötamisel. 1972 valminud EDL programmi põhieesmärgiks oli Nõukogude totalitaristliku riigikorra kukutamine ja kogu riigi demokratiseerimine koostöös teiste ikestatud rahvastega ning Eesti iseseisvuse taastamine õigusliku järjepidevuse alusel. Võttis osa mahuka EDL Strateegia ja Taktika koostamisest, millest pidi kujunema vastupanuvõitluse praktiline käsiraamat, ning koos Mätikuga originaalse salakirjasüsteemi SAMAS väljatöötamisest ja rakendamisest põrandaaluste gruppide omavahelise sidepidamisvahendina. Seda salakirja praktiseeriti vangilaagris viibides ning ka hiljem side pidamisel ukraina, moldova, läti ja gruusia vastupanuliikujatega. Osales omakirjastuslike ajakirjade Демократ ja Eesti Demokraat väljaandmisel. Teinud tõlkeid ja kaastööd paljudele omakirjastusväljaannetele. Kunstiliselt kujundanud ja tehniliselt vormistanud Eesti Rahvusrinde (ERR) häälekandjat Eesti Rahvuslik Hääl, EDL väljaandeid Eesti Demokraat, Демократ, Демократ Эcтоний ja Луч Свободы.
Kiirend oli osaline EDL ja ERR poolt ÜRO Peaassambleele ja ÜRO peasekretärile saadetud memorandumite koostamisel, milles nõuti Nõukogude okupatsiooni lõpetamist ja Eesti iseseisvuse taastamist. See 1974. aastal Läände jõudnud dokument andis tunnistust, et eesti rahvas ei ole leppinud Nõukogude okupatsiooniga ning et vabadusvõitlus toimub kõigele vaatamata edasi.
Kiirend arreteeriti 13. detsembril 1974 KGB poolt süüdistatuna nõukogudevastases agitatsioonis ja propagandas. Lisaks nõukogudevastaste materjalide koostamisele, paljundamisele ja levitamisele oli üheks süüdistuspunktiks ülalmainitud memorandumi koostamine. Koos temaga arreteeriti veel Soldatov, Juskevitš, Mätik ja Varato. 21.-31 .oktoobril 1975 mõistis ENSV Ülemkohus Kiirendi nõukogudevastase agitatsiooni ja -propaganda ja nõukogudevastase organisatsiooni tegevuses osalemise süüdistusel 5 aastaks vangilaagrisse. Soldatovit ja Mätikut karistati 6-, Juskevitšit 5aastase vabadusekaotusega. Eeluurimisel ja kohtus tunnistusi andnud ning oma tegevust hukka mõistnud Varatot karistati tingimisi 3aastase vabadusekaotusega.
Karistuse kandis Kiirend Permi oblasti poliitvangilaagris, kus osales mitmesugustes protestiaktsioonides ning laagrikroonika koostamisel ja edasitoimetamisel. Vabanes 13. detsembril 1979, asus elama Tallinna ja naasis endisele töökohale, kus töötas 1989. aastani. Lisakaristusena kohaldati Kiirendile ühe aasta jooksul administratiivjärelevalvet, mille kohaselt ta ei tohtinud lahkuda ilma eriloata Tallinnast, pidi alates kella 22st kuni 6ni viibima oma elukohas ning pidi kord nädalas end miilitsas registreerima .
Vangistusest naasnuna liitus Kiirend avaliku vastupanuliikumisega. Tegeles poliitvangide perekonnaliikmete abistamisega, pidas sidet Eesti Vangistatud Vabadusvõitlejate Abistamiskeskusega, tegeles inim- ja rahvusõiguse rikkumise juhtude väljaselgitamisega, levitas keelatud kirjandust, koostas avalikke kirju ja pöördumisi, abistas aktiivselt poliitvangide perekondi. Toimetas vastupanuliikumise põrandaaluse kroonika Lisandusi mõtete ja uudiste vabale levikule Eestis. Andis allkirja mitmele kollektiivsele protestikirjale.
12. juulil 1982 kuulati ta KGB poolt üle Johannes Hindi kriminaalasjas, põhjuseks viimase poolt koostatud stalinismi kuritegusid paljastav traktaat. 1984. aasta algul kuulas KGB Kiirendit üle ukraina rahvuslase Valeri Martšenko kriminaalasjas. 12. detsembril 1983 tegi KGB töötaja Juri Dogadko Kiirendile ametliku hoiatuse Mart Nikluse kaitseks ja Jüri Kuke surma puhul kollektiivsetele kirjadele allakirjutamise eest ning soosiva suhtumise eest Lagle Pareki, Heiki Ahoneni ja Arvo Pesti isikutesse ning nende nõukogudevastasesse tegevusse. 1. novembril 1984 tegi KGB läbiotsimise Kiirendi kodus ja Kiirend kuulati üle ukraina rahvuslase Apollon Bernitšuki kriminaalasjas. 1987. aasta algul tehti Kiirendile KGB poolt ametlik hoiatus nõukogudevastase tegevuse jätkamise eest.
Kiirend osales aktiivselt taasiseseisvumisprotsessis, oli Molotov-Ribbentropi Pakti Avalikustamise Eesti Grupi ja Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei (ERSP) asutajaliige, kuulus korduvalt ERSP juhatusse. Valiti Eesti Kongressi saadikuks. Pärast iseseisvuse taastamist tõmbus aktiivsest poliitikast eemale. Aastail 1989–1994 töötas ASi Fööniks reklaamidirektorina, seejärel kuni pensionile jäämiseni trüki- ja kirjastusfirmas Ortwill reklaamijuhina. Tegeleb kirjakunstiga, kuuludes Eesti Kirjakunstnike Ühingusse. 2000. aastal autasustati teda Riigivapi IV klassi ja 2006. aastal Riigivapi III klassi teenetemärgiga.
(avaldatud 30.9.2014)
* * *
Eesti Mandela 80!
22. septembril tähistab teenekas vastupanuliikuja ja pikaajaline poliitvang Mart-Olav Niklus, oma 80. juubelisünnipäeva. Avalikkusele tuntud pigem Mart Niklusena, on ta 1950.-1980. aastail toimunud vastupanuliikumise silmapaistvaim esindaja ning ülemaailmselt tuntud kui Eesti vastupanuliikumise karismaatiline sümbolkuju. Huvitava kokkusattumusega tähistatakse 22. septembrit Eestis ka Vastupanuvõitluse päevana, kuid see tähtpäev on pühendatud 1944. aasta Otto Tiefi valitsususele.
Tartus kooliõpetajate peres ilmavalgust näinud Niklus lõpetas 1957. aastal Tartu Riikliku Ülikooli bioloogi-zooloogina, spetsialiseerudes ornitoloogiale. Järgmise aasta 21. augustil arreteeris KGB ta süüdistatuna Tartu lagunenud hooneid, barakke ja lühilaineraadiosaadete segajate maste kujutavate fotode välismaale toimetamises, kus need avaldati väliseesti ajalehtedes. Peale selle süüdistati Niklust nõukogudevastases agitatsioonis, Lääne elu kiitmises ja raamatu „Eesti rahva kannatuste aasta“ levitamises. 14.–15. jaanuaril 1959 toimunud kohtuprotsessil mõistis Eesti NSV Ülemkohus Niklusele Vene NFSV KrK § 58-4 (rahvusvahelise kodanluse sellele osale, kes kapitalistliku süsteemi asemele tulnud kommunistliku süsteemi õigusvõrdsust mitte tunnustades püüavad seda kukutada, samuti selle kodanluse mõju all olevaile või tema poolt vahenditult organiseeritud ühiskondlikele rühmitustele ja organisatsioonidele ükskõik mis viisil abi osutamine vaenuliste tegude teostamises NSVL vastu) alusel kümme aastat vabadusekaotust ühes asumisele saatmisega kolmeks aastaks Nõukogude Liidu kaugematesse rajoonidesse.
Karistuse kandis Niklus Mordva vangilaagrites. 1966. aastal vaatas Eesti NSV Ülemkohus tema süüasja uuesti läbi, kuna vahepeal oli muutunud kriminaalkoodeks. Kuna Niklusele inkrimineeritud paragrahv nägi ette vaid seitsmeaastast vabadusekaotust, vabastati ta 30. juulil 1966.
Tartusse tagasi jõudnuna Niklusel oma erialast tööd teha ei lubatud ning ta läks tööle Tartu autokolonni remonditöölisena. Aastail 1966–1971 töötas samas autojuhina, liinidispetšerina ning omandas autosõiduinstruktori kvalifikatsiooni. Niklus vallandati „aparaadi lihtsustamise“ ettekäändel. Alates 1968. aastast sai selle töö kõrvalt uueks töökohaks Tartu Võõrkeelte Kursused, kus ta hakkas õpetama inglise, saksa, vene ja prantsuse keelt. Kuid 1979. aastal vallandati ta KGB survel ka sellelt ametikohalt. Sealtpeale elatas ta end eratundide andmisega oma endistele keeleõpilastele.
Vangilaagriaastad ei olnud suutnud murda Nikluse vaimu. Pärast vabanemist jätkas ta suhtlust endiste poliitvangidega nii Eestis kui ka Lätis ja Leedus. Peale selle suhtles ta aktiivselt Moskva inimõiguslastega ning edastas neile informatsiooni Eestis toimuva kohta. Niklus oli esimesi Eestis, kes hakkas nõukogude võimuorganitele läkitama avalikke protestikirju ning osales hiljem avaliku vastupanuliikumise kollektiivsete protestikirjade aktsioonides.
KGB ei jäänud Niklusele võlgu, vastates pidevate läbiotsimiste, ülekuulamiste, töölt vallandamise ja administratiivarestidega. Nii näiteks arreteeriti Niklus 1976. aasta lõpul miilitsale vastuhakkamise süüdistusel. See juhtum leidis maailma ajakirjanduses laialdast vastukaja ja Niklus oldi sunnitud kriminaalasja lõpetamise tõttu vabastama pärast pooleteise kuu pikkust kinnipidamist Patarei eeluurimisisolaatoris. 1980. aasta märtsis mõisteti talle 13 ööpäeva administratiivaresti vastuhaku eest KGB töötajatele, kuna need olid takistanud Niklust Moskva rongile minemast. See ei olnud kaugeltki kõik. KGB arreteeris Nikluse 28. aprillil 1980 ning 5.–8. jaanuaril 1981 toimunud kohtuprotsessil mõisteti talle Eesti NSV Ülemkohtu poolt Eesti NSV KrK § 68 lg 2 alusel 10 aastat vabadusekaotust erirežiimiga vangilaagris ühes asumisele saatmisega viieks aastaks ning ta tunnistati eriti ohtlikuks retsidivistiks.
Karistuse kandis Niklus Permi oblasti Kutšino eriti ohtlike riiklike kurjategijate vangilaagris nr 36. Käesoleval ajal asub seal Gulagi muuseum. Niklus oli üks aktiivsemaid vangide õiguste eest võitlejaid, mitmete laagrisiseste protestiaktsioonide ja kollektiivsete protestikirjade algataja. Tal õnnestus salaja vabadusse toimetada mitmeid avaldusi ja paljastavaid kirjutisi vangistustingimuste kohta, mis avaldati Lääne ajakirjanduses. Selle eest karistati Niklust korduvalt pakkide ja kirjade konfiskeerimisega, isiklike kokkusaamiste keelamisega, kartseri ja laagri sisevanglasse paigutamisega. 1983. aastal mõisteti ta kolmeks aastaks karistust kandma Tšistopoli vanglasse.
Kohe pärast Nikluse vangistamist algasid aktsioonid tema vabastamiseks. Eriti jõuliselt tegi seda Eesti Vangistatud Vabadusvõitlejate Abistamiskeskus (EVVA) eesotsas selle väsimatu esimehe Ants Kippariga. 1981. aastal tegi EVVA üleskutse Nikluse päästeaktsiooniks. Selles kutsuti vabaduses viibivaid rahvuskaaslasi üles toetama Nikluse vanemate poolt 1981. aasta aprillis alustatud aktsiooni oma poja amnesteerimiseks tervislikel põhjustel ja talle N Liidust lahkumise loa andmiseks.
Nikluse vabastamist nõudsid ka teised väliseesti organisatsioonid. Eriti aktiivne oli Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides, kelle pingutuste tulemusel astus USA president Ronald Reagan korduvalt välja Nikluse kaitseks. Teatavasti oli Reagan 1980. aastatel kuulutas igal aastal välja ikestatud rahvaste nädala (Captive Nations’ Week) Baltikumis 14. juunil 1941. aastal toimunud juuniküüditamise ja muude kommunismikuritegude meenutamiseks. 14. juunil 1982 kirjutas Reagan alla USA Esindajatekojas vastu võetud seadusele, millega 14. juuni kuulutati Balti Vabaduspäevaks. Tähistamaks Nikluse 50. sünnipäeva üllitas Reagan 7. septembril 1984 läkituse, milles avaldas austust eesti inimõiguste aktivistile ja Helsingi lepingute täitmise monitoorijale Mart Niklusele. Reagan kutsus N Liitu üles austama isikuvabadusi ja põhiõigusi ning sellega seoses lubama Niklusel emigreeruda oma sugulaste juurde Rootsi. Tänu nendele toetusaktsioonidele kujunes Niklusest Eesti vabadusvõitluse sümbolkuju, keda ajakirjanduses tituleeriti maailmakuulsa Lõuna-Aafrika apartheidivastase ja pikaajalise poliitvangi Nelson Mandela eeskujul Eesti Mandelaks.
Niklus vabanes ühena viimastest poliitvangidest 8. juulil 1988. Varasemat vabanemist pärssis tema kategooriline keeldumine armuandmisavalduse kirjutamisest. Kodusesse Tartusse naasnuna osales aktiivselt taasiseseisvumisprotsessis, oli Eesti Kongressi saadik, Eesti Komitee I koosseisu liige ja VII Riigikogu liige. Ta oli ka erakonna Meie Kodu asutajaliige ja juhatuse liige, pärast selle ühinemist erakonnaga Põllumeeste Kogu ka selle erakonna liige.
Kuigi pärast riigikogu liikme volituste lõppemist ei ole Niklus enam suures poliitikas osalenud, ent on endiselt ühiskondlikult aktiivne. Ta Tartu rahulepinguga sätestatud piiride tuline pooldaja ja teravalt kriitiline valitsuse „reaalpoliitika“ suhtes, mida ta peab kapituleerumiseks Venemaa ees. Nikluse hinnangul pole Eestis antud õiguslikku hinnangut kommunismikuritegudele, samuti ei ole saanud teenitud karistust poliitilistest repressioonidest osa võtnud ametiisikud, nagu Niklust ja tema kaaskohtualust Jüri Kukke represseerinud prokuratuuri eriti tähtsate asjade vanemuurija Erich Vallimäe, KGB Tartu büroo ülem Antti Talur jt.
Ühiskondliku tegevuse kõrval on Niklus viimasel aastatel pühendunud teaduslikule publitsistikale. 2012. aastal nägi viimaks trükivalgust Charles Darwini peateos “Liikide tekkimine”. Selle ja kahe teise Darwini raamatu – “Autobiograafia” ja “Inimese põlvnemine” – oli Niklus alustanud juba Mordva vangilaagris. Niklus tõlkis raamatud eesti keelde ja saatis käsikirjad salaja laagrist välja. Darwini “Autobiograafia” ilmus Nikluse tõlkes juba 2006. aastal.
Niklust on autasustatud Kanada Eestlaste Kuldteenetemärgi, Balti-Ameerika Vabadusliiga (Baltic American Freedom League, USA) Balti Vabadusauhinna, Eesti Vabadusvõitlejate Michigani Ühingu Kuldrinnamärgi, Ülemaailmse Eesti Vabadusvõitlejate Keskuse III järgu teeneteristi, Horvaatia Poliitvangide Liidu teenetemärgi, Leedu Vabariigi Suurvürst Gediminase III järgu ordeni, Ukraina Poliitvangide ja Represseeritute Ühingu juubelimedali ja Ungari Vabariigi teenetemärgiga. 1992. aastal oli ta New Yorgis peetud kuuendate ülemaailmsete Eesti päevade (ESTO-92) üheks kolmest aupatroonist. Eesti Vabariik on Niklust 2006. aastal autasustanud Valgetähe II klassi teenetemärgiga.
(avaldatud 22.09.2014)
* * *
5. september – punase terrori ohvrite mälestuspäev
5. septembril 1972 asuti N Liidu poliitvangilaagrites (vangilaagrid, kus kandsid karistust eriti ohtlikud riiklikud kurjategijad) tähistama punase terrori ohvrite mälestuspäeva. Poliitvangid korraldasid sel päeva kollektiivseid näljastreike ja muid protestiaktsioone. Punase terrori ohvrite mälestuspäev kujunes poliitvangi päeva (30. oktoober) ja inimõiguste päeva (10. detsember) igaaastaseks protestipäevaks, kus poliitvangid avaldasid meelt võimukuritegude vastu.
Punase terrori ohvrite mälestuspäevaga juhtisid poliitvangid tähelepanu 1918. aastal samal kuupäeval vastu võetud Vene NFSV Rahvakomissaride Nõukogu määrusele nr 710 "Punasest terrorist". Seda määrust ei olnud kehtetuks tunnistatud ning lõpetanud ei Stalini surm, Hruštšovi „sula“ ega ka Brežnevi stagnatsioon, vaid terror oma rahva vastu kestis edasi. Kuna punase terrori kehtestamise määrusega tuli nn klassivaenlased isoleerida koonduslaagritesse, on see päev pidada ka GULAGi sünnipäevaks. Selle määruse alusel hakati rajama kurikuulsaid koonduslaagreid, millest hiljem kujundati sunnitöölaagrid. Koonduslaagritest sai inspiratsiooni Adolf Hitler, kes enamlaste eeskuju najal rajas natsi-Saksamaale analoogilised kinnipidamisasutused vaenuliku elemendi tarvis.
Punase terrori kehtestamise määruse kohaselt tuli maha lasta isikud, kes olid seotud valgekaartlikke organisatsioonidega, vandenõude ja mässudega. Ent sellega ei piirdutud Terrori läbiviimisel ei peetud oluliseks, kas isik oli võidelnud enamlaste võimu vastu, vaid aluseks võeti isiku klassikuuluvus, päritolu, haridus ja elukutset. Seega kuulusid hävitamisele kõik isikud, keda võis pidada klassivaenlaseks.
Punase terrori ettekäändeks oli anda vastulöök nn valgele terrorile, kuna hiljaaegu oli toime pandud atentaadid mitme juhtiva enamlase vastu. Nii näiteks hukati 20. juunil 1918 esseeride poolt trükiasjanduse rahvakomissar Vladimir Volodarski, 29. augustil 1918 Petrogradi tšekaa esimees Moissei Uritski ning 30. augustil 1918 üritas esseer Fanny Kaplan tappa enamlaste juhti Vladimir Uljanov-Leninit.
Punase terrori määrusest sai alguse kõigi tegelike ja kujutlevate võimuloleva režiimi vaenlaste süstemaatiline hävitamine, mille käigus ei säästetud omasidki. See massiterror kestis erineva intensiivsusega kuni Stalini surmani 5. märtsil 1918. Pärast seda massirepressioonid lõpetati. Ent repressioone ei kaotatud, vaid need muutusid valikuliseks.
Pärast N Liidu lagunemist tähistati punase terrori ohvrite päeva endise N Liidu aladel mitmete ühiskondlikud organisatsioonide poolt. Ent viimasel ajal on see üritus soiku jäänud. Eestis on 27. märtsil tähistatud langenud vabadusvõitleja päeva, mis Eesti vabadusvõitleja Jüri Kuke (1. mai 1940 Pärnu – 27. märts 1981 Vologda) surma-aastapäev. Alates 1996. aastast on Tartu ülikoolis korraldatud langenud vabadusvõitleja päeva aulakonverentse. Mälestusüritusi Jüri Kuke auks on korraldatud ka Tallinnas, Kursis ja Mõisakülas.
(avaldatud 5.9.2015)
* * *
35 aastat Balti apellist
35 aastat tagasi 23. augustil 1979 läkitati 45 eesti-, läti- ja leedu vastupanuliikuja poolt allkirjastatud avalik märgukiri NSV Liidu, Saksamaa Liitvabariigi, Saksa Demokraatliku Vabariigi ja Atlandi hartale alla kirjutanud riikide valitsustele ning ÜRO peasekretär Kurt Waldheimile. Balti apelli nimetuse all laiemalt tuntuks saanud dokumendi saatmine oli ajastatud stalinliku NSV Liidu ja hitlerliku Saksamaa vahelise mittekallaletungilepingu ehk Molotovi-Ribbentropi pakti (MRP) sõlmimise 40. aastapäevale. Läkituses kutsuti üles asjaosaliste riikide õigusjärglasi NSV Liidu ja kahe Saksamaa valitsusi avalikustama pakti salajane lisaprotokoll mõjusfääride kohta Ida-Euroopas, tunnistama see kehtetuks pakti allakirjutamise hetkest alates ja likvideerima pakti tagajärjed. Eestlastest olid Balti apellile andnud allkirja endised poliitvangid Mart Niklus, Endel Ratas, Enn Tarto ja Erik Udam.
Balti apelli koostamise initsiaatoriteks olid leedulased. Lõpliku kuju sai apell aga Tartus Vikerkaare 25 asuvas Mart Nikluse elamus, kus leedu vastupanuliikujad Antanas Terleckas ja Julius Sasnauskas koos majaperemehe ning Enn Tarto ja Erik Udamile tegid viimase viimistluse. Läkitus koostati venekeelsena eesmärgiga avalikustada see Moskva dissidentide kanalite vahendusel. See arvestus õigustase end igati, kuna läkitus sai kuna seda toetasid akadeemik Andrei Sahharov, Moskva Helsingi grupi liikmed Sahharovi abikaasa Jelena Bonner, Sofia Kallistratova, Viktor Nekipelov, Malva Landa ja Tatjana Ossipova, samuti tuntud inimõiguslased Ivan Kovaljov, Tatjana Velikanova, Arina Ginzburg, Leonid Ternovski, Aleksandr Lavut ja Juri Belov. See asjaolu andis Balti apellile suurema kaalu ka rahvusvahelises plaanis. Moskvalastest režiimikriitikud olid seni rahvuslikesse vastupanuliikumistesse suhtunud võrdlemisi skeptiliselt, ent Balti apellile tehtud toetusavaldusest tähendas neile teatud stereotüüpide ümbervaatamist.
Balti apellis oli suur mõju pagulaste välisvõitlusele ja rahvusvahelisele üldsusele. Pagulasorganisatsioonidest tegelesid aktiivselt Balti apelli levitamisega BATUN (Baltic Appeal to the United Nations) kõrval ja Stockholmis Ants Kippari juhtimisel tegutsev Eesti Vangistatud Vabadusvõitlejate Abistamiskeskus (EVVA). Balti apellile toetudes pöörduti Amnesty Internationali, USA Kongressi, Helsingi komitee ja paljude rahvusvaheliste organisatsioonide poole, juhtides tähelepanu inimõiguste rikkumisele okupeeritud Eestis. Rahvusvahelises plaanis tuletati lääneriikidele meelde asjaolu, et Eesti, Läti ja Leedu on ainsad endised Rahvasteliidu liikmed, kes Teise maailmasõja tagajärjel olid kaotanud oma riikliku iseseisvuse.
BATUNi, EVVA ja teiste väliseesti organisatsioonide jõupingutuste mõjul ning rahvusvahelise üldsuse survel jõudsid Balti apellis osutatud probleemid ka Euroopa Parlamenti. Parlamendisaadik Otto von Habsburgi algatusel võeti seal 13. jaanuaril 1983 suure häälteenamusega vastu resolutsioon olukorrast Eestis, Lätis ja Leedus, milles mõisteti hukka Balti riikide okupeerimine NSV Liidu poolt ning nõuti nende iseseisvuse taastamist. Resolutsioonis viidati Balti Apellile, Tartu rahulepingule ja Helsingi lõppaktile. Sellega oli Eesti, Läti ja Leedu vastupanuliikumine saavutanud suure võidu rahvusvahelisel tasandil.
Balti apellil tulemusel hoogustus märgatavalt avalik vastupanu Eestis. Selle tulemusel liitusid mitmed uued inimesed avaliku vastupanuliikumisega. Balti apellile järgnesid mitmed avalikud kirjad. Olulisemad neist koostati ja allkirjastati koos lätlaste ja leedulastega. Neist olgu siinkohal nimetatud kolm, mille tekstid on ära toodud allpool.
17. jaanuaril 1980 saadeti kolme Balti riigi vastupanuliikujate poolt avalik kiri NSV Liidu Ülemnõukogu Presiidiumi esimehele, ÜRO peasekretärile ja Afganistani rahvale. Kirjas protesteeriti Nõukogude vägede Afganistani sissetungimise vastu ja nõuti Nõukogude väekontingendi viivitamatut ja tingimusteta väljaviimist Afganistanist. Sealjuures rõhutati Afganistani sündmuste analoogiat 1940. aasta sündmustega Balti riikides.
1980. aasta Moskva olümpiamängude purjeregati läbiviimise kavandamine okupeeritud Eesti pealinnas Tallinnas tõi Eesti maailma spordihuviliste tähelepanu keskpunkti. 28. jaanuaril 1980 saadeti Rahvusvahelisele Olümpiakomiteele (ROK) ning USA, Kanada, Suurbritannia ja teiste Balti riikide NSV Liitu inkorporeerimist mittetunnustavate riikide olümpiakomiteedele eestlaste, lätlaste ja leedulaste kollektiivne avaldus, milles juhiti tähelepanu nõukogude süsteemi inimvaenulikkusele ja anneksioonipoliitikale, mida Nõukogude Liit on teostanud Baltimaades. Avalduses kutsuti ROK-i ja rahvuslikke olümpiakomiteesid boikoteerima Moskva olümpiamänge, mis teenivad diktatuurirežiimi propagandistlikke eesmärke.
1. oktoobril 1982 läkitati kolmeteistkümne eestlase poolt avalik kiri Soome Vabariigi kodanikele. Kirjas käsitleti Tallinna Uussadama ehitusega kaasnevaid muutusi Tallinna demograafilises situatsioonis. Prognoositi võõrtööjõu massilist sissetoomist Nõukogude Liidust, mille tulemusel eestlased jääksid oma pealinnas tuntavasse vähemusse. Avaldati lootust, et Soome ei abista Nõukogude Liitu Eesti rahvuslikke huvisid ohustava suursadama väljaehitusel.
Balti apellis esitatud seisukohad kujunesid kaalukateks argumentideks Eesti ja teiste Balti riikide vabaduse eest peetavas võitluses nii eesti vastupanuliikumise poolt kui ka pagulaste välisvõitluses. Nii näiteks alustati noore Kanada eestlase Markus Hessi initsiatiivil tähistama MRP aastapäeva Rahvusvahelise Musta Lindi Päevana (International Black Ribbon Day). 23. augustil 1987 nõuti taasiseseisvumise avataktiks olnud Hirvepargi meeleavaldusel MRP avalikustamist, tühistamist ja tagajärgede likvideerimist. Samas teatati Molotov-Ribbentropi Pakti Avalikustamise Eesti Grupi (MRP-AEG) moodustamisest. MRP-AEG tegevuse mõjul sai MRP avalikustamise nõudest laulva revolutsiooni kandev sõnum, mille ka Gorbatšovi perestroika eest võitlev Rahvarinne ega Ülemnõukogu olid lõpuks sunnitud omaks võtma. Kolme Balti riigi, keda toetasid ka vene demokraadid, ühiste pingutuste tulemusel võttis NSV Liidu Rahvasaadikute Kongress 24. detsembril 1989 MRPle poliitilise ja õigusliku hinnangu, mõistis hukka pakti salajase lisaprotokolli ning selle juriidiliselt alusetuks ja kehtetuks allakirjutamishetkest peale.
Kuna senini ei ole rahvusvahelisel tasandil antud selget õiguslikku hinnangut kommunismi kuritegu kohta, on MRP küsimus aktuaalne ka käesoleval ajal. Tänu vastupanuliikumises osalenud eurosaadiku Tunne Kelami jõupingutustele võttis Euroopa Parlament 2. aprillil 2009 vastu otsuse kuulutada MRP aastapäev 23. august totalitarismi kuritegude mälestamise päevaks. Varem olid samasisulise otsuse vastu võtnud ka OSCE Parlamentaarne Assamblee ning Eesti riigikogu.
(avaldatud 27.8.2014)
* * *
Rahvuslikust vastupanust Ukrainas
Kõigist N Liidu ikestatud rahvastest on kõige ägedam vastupanu rahvusliku rõhumise ja venestamise vastu toimunud Ukrainas. Kuigi sealsed repressioonid on oldud tunduvalt karmimad kui mujal N Liidus ning poliitvangilaagrite asukatest moodustasid valdava enamuse ukrainlased, ei lakanud ukrainlaste rahvuslik vastupanu kunagi. See vastupanu vaim tuli eriti reljeefselt esile oranži revolutsiooni massiaktsioonides, Maidani barrikaadide surmapõlglikes heitlustes ning kangelaslikus võitluses Kremli poolt mahitatavate „koloraado“ terroristidega.
Vaatamata aastakümneid kestnud kangelaslikule rahvuslikule vastupanule ning vastupanuliikumise demokraatlikele ideaalidele, ei kujunenud 1991. aasta lõpul iseseisvunud Ukrainast demokraatlikku õigusriiki nagu samalt stardipositsioonilt alustanud Balti riikidest. Selleks on mitu põhjust. Kõigepealt puudub Ukrainal erinevalt Eestist, Lätist ja Leedust iseseisva riikluse traditsioon ning kogemused, millele riigi ülesehitamisel tugineda. Teiseks ei olnud ukrainlaste näol tegemist ühtse rahvaga. Kuigi statistiliselt on ukrainlaste osakaal riigi rahvastikus üle 70% ning peamiselt Krimmis, Ida-Ukrainas ja suurlinnades elavate venelaste osakaal ei ületa 20%, on ligikaudu poolte ukrainlaste kodukeeleks vene keel. Keelekasutus aga mõjutab oluliselt mentaliteeti. Seetõttu on venestunud ukrainlased ehk isegi suuremad venelased kui tõupuhtad venelased. See asjaolu tekitab pidevat vastuolu euroopalikemate läänepoolsete oblastite ukrainakeelsete ja idapoolsete oblastite venekeelsete ukrainlaste vahel. Viimaste poolel olid muidugi ka Moskva inforuumis viibivad kohalikud venelased.
Täismahus teksti saab lugeda siit:
(avaldatud 27.8.2014)
* * *
Riho Illakust, KGBst ja valikulisest mälust
9. augustil 2013 ilmus
Postimehes Kaspar Jõgeva artikkel „IRL
eiras Illaku avaldust, viidates tema seotusele KGBga“. Selles kirjeldati IRLiga
seotud järjekordseid segadusi. Seekord oli kriminaalide ja muude kahtlase
taustaga tegelaste asemel üritatud partei ridadesse värvata väidetavalt KGBga
seotud teada-tuntud tartlast Riho Illakut. Ja jälle astuti samasse ämbrisse,
sest ei võetud arvesse, et „isamaareeturite liitu“ on nostalgiast või
laiskusest alles jäänud veel mõni, kel on mälu ja kes veel ei olnud omandanud
rentslikassi südametunnistusetust. Ja need pinnud tagumendis tõstsid häält, et
kuidas nii, Illak on ju seotud KGBga. Solkmeedia hakkas sellest kohe kinni ja
puhus asja suureks. Lõpuks lahendati asi tehniliselt: Illak olevat n-ö valesti
aru saanud Reinsalu õlale patsutusest, pidades seda soovituseks erakonda
astumiseks. Esiotsa võib tunduda kummaline, miks Illak üldse üritas IRLga
liituda. Mõned nn arvamusliidrid (kel näiteks pole aimu, et Vabaõhumuuseumi
direktori nimi on Pärdi, aga mitte Pärt) imestasid, miks Illak üldse IRLi
tikkus. Keskerakond, Reformierakond ja sotsid oleks temasuguse tegelase avasüli
ja küsimusi esitamata vastu võtnud. Selgitus on lihtne: Illak tegi seda teenekate
IRLlaste Peeter Tulviste ja Jaak Aaviksoo soovitusel. Oli ju Tulviste see, kes
„majandusasjades saamatu intelligendina“ tänu oma suhetele ja sümpaatiale
vastupanuliikumise ringkondadega ning ühena neljakümne kirjale
allakirjutanutest valiti 1993. aastal Tartu Ülikooli rektoriks. Just tema
kutsus endale majandusasju prorektorina korraldama tolleaegse Tartu
Linnavalitsuse Kultuuri- ja Spordiosakonna juhataja Riho Illaku. Kuigi Tulviste
sõnul eelnes sellele turvakontroll, võib selles tõsiselt kahelda. Kui see
kontroll oleks toimunud, siis olnuks ju loomulik, et Tulviste või tema esindaja
oleks pöördunud teabe saamiseks Illakut kompromiteerivas intsidendis aktiivselt
osalenud Viktor Niitsoo poole. Seda aga ei juhtunud. Seega jääb arusaamatuks,
missugust turvakontrolli Tulviste silmas pidas. Kui see üldse toimus, siis võib
oletada, et pöörduti vastloodud kaitsepolitseiameti poole ja uuriti, kas neil
on andmeid Illaku seotusest KGBga. Mõistagi saadi verisulis kapolt negatiivne
tagasiside. Kuid, mis puutub näiteks noortemajas „Sõprus“ toimunud intsidenti, millest
Illak andis KGBle Viktor Niitsoo kohta tunnistusi ja esines ka tunnistajana
tema kohtuprotsessil, siis pole teada, et neid sündmusi oleks taustakontrolli
puhul arvesse võetud. Igaks juhuks otsustas 1998 TÜ rektoriks valitud Jaak
Aaviksoo Illakule järgmisel aastal hundipassi anda. Ent haridus- ja
teadusministri portfelli saanud Aaviksoo lunastas „oma süü“ Illaku
vallandamisel, võttes ta 2012. aasta augustis
tööle kellest ministeeriumi rahandusosakonna investeeringute strateegia
koordinaatorina. Sealt siis see tänuvõlg, mida Illak pidi tasuma IRLi
astumisega, et masendaval kombel mainetkaotavale erakonnale Tartus hääli püüda
ja, miks mitte ka (ameti kaudu) sellele toetust hankida.
Mis puutub Illakusse kui KGB
agenti, siis sellekohased andmed puuduvad. Teadaolevalt astus ta üsna varakult
komparteisse ja „ordu“ liikmeid reeglina agentideks ei värvatud. 1955. aastal
sündinud ja 1974. aastal Väimela Näidissovhoostehnikumi põllumajandusliku
tootmise elektroonika ja automatiseerimine tehnikuna lõpetanud Illak sai Tartu
noortemaja „Sõpruse“ direktoriks 1978. aastal ehk 23 aastaselt. Ametisse, mis
nõuab kultuurialast kõrgharidust sai keskeriharidusega elektrikust juht umbes
samas stiilis nagu kunagi Tallinna Pedagoogilise Instituudi rektoriks
punalaevastiku madrus Arnold Koop. Viimane oli vähemalt rindemees ja arvukate
ordenite kandja ning omas teeneid võitluses fašistlike anastajate vastu. Kuid
mis teeneid oli Illakul, kes ilmselge võhikuna kultuuri vallas pandi kultuuri
juhtima (loe komissariks) noortemaja tasandil. Aga nagu vanasõna ütleb, annab
jumal (KGB?) ameti, annab ka mõistuse.
Mis puutub Illaku seostamist
KGBga seoses noortemajas „Sõprus“ 16. aprillil 1980 toimunud intsidendiga, siis
on see enam kui meelevaldne. Tõepoolest kuulati Illakut selle intsidendiga
seoses üle ning tema oli ka TRÜ komsomolijuhtide Madis Kallioni, Valev Plato,
Mart Raiki ja Andres Eesmaa kõrval üks neist, kes esinesid 23.-24. aprillil
toimunud Eesti NSV Ülemkohtus toimunud kohtuprotsessil, kus Viktor Niitsood
süüdistati nõukogudevastases agitatsioonis ja propagandas. Tasub aga meeles
pidada, et seoses noortemaja intsidendiga kuulas KGB üle ligikaudu 20 tunnistajat,
kuid kohtukõlbulikeks lugesid tšekistid peale nimetud komsomolifüürerite veel
üksnes Illaku ütlusi.
Olgu öeldud, et kohtus
esinesid „ENSV kuldse noorsoo“ esindajad üsna armetult ja kogeledes, nii et
nende eskordiks olnud Tartu KGB ohvitser Viktor Kozlov oli isegi pealtnägijate
silme all sunnitud neile selle eest peapesu tegema. Kas põles varga peas müts,
või vaevas südametunnistus? Viimast ehk nende poolt oodata ei maksaks, kuid
rahva üleüldine põlgus KGB käsilaste suhtes pidi ka neile teada olema.
Kuid KGBle tunnistuste andmine
ja poliitilisel kohtuprotsessil KGB poolse tunnistajana esinemine ei tähenda
veel KGB agentlust. Nii näiteks andsid Lagle Pareki, Heiki Ahoneni ja Arvo
Pesti eeluurimisel nende vastu paljastavaid tunnistusi ka tuntud kultuuritegelased,
nagu arhitektuuriajaloolane Kaur Alttoa ja filmindustegelane Jaak Lõhmus, kuid
keegi ei ole neid kunagi KGB agendiks pidanud. Viimaste auks tuleb siiski
ütelda, et nad ei ole kunagi kuulunud komparteisse ega ole ka mõnel muul viisil
poliitikasse tikkunud. Kuid kui vaadata Illaku karjääri algust ja edasist
tööelu, siis nende ametikohtade staatus pidi eeldama vähemalt KGB usaldusisiku
staatust.
Huvitava kõrvalpõikena võiks
siinkohal ära tuua näite, kuidas KGB oma abilisi premeeris osutatud teenete eest.
Eeluurimise ajal jagasin Patareis kongi ühe eestlasest meremehega, kes on
vahele võetud salakauba vedamise eest. Tema sõnul olevat keegi koputanud ja
nende laeval tehti Kaliningradi (Königsberg) sadamas põhjalik läbiotsimine.
Trümmist leiti sinna peitetud laadung teksaspükse. Kuna uurimist teostas ENSV
KGB, toodi noormees koos kaasosalistega Patareisse, kus ta jagas minu
vangikongi. Teksased aga konfiskeeriti. Kui aga toimus eeluurimistoiminguga
seoses minu vastastamine Mart Raigi, Andres Eesmaa, Madis Kallioniga (ei
mäleta, kas Illak ka oli), siis eranditult kõik uhkeldasid seal uhiuutes
teksaspükstes. Kambrikaaslane kinnitas, et neilt oli konfiskeeritud justnimelt
sama firma püksid. Ilmselt olid nad saanud neid oma teenete eest soodsalt osta,
või anti neid niisama. Muidu olin neid tegelasi Tartu peal ikka poliitbüroo
stiilis hallides ülikondades ringi luusimas. Lääne teksad olid aga tol ajal
üliihaldatud riietusese.
Mis aga puutub Illaku halba
või valikulisse mälusse, siis kasutan siinkohal juhust selle värskendamiseks.
Nii näiteks alustab Illak sellest, et tema
sünnipäevale tuli ka näitekirjanik Ervin Õunapuu koos Viktor Niitsooga. Esiteks
ei olnud Ervin Õunapuu tol ajal mingi näitekirjanik ega ammugi mitte
teatrikunstnik. Küsitav, kas tal siis mõni näidend kusagil sahtlis oligi, ent
avaldanud ei olnud ta kindlasti midagi. Näitekirjanikuks ja prosaistiks sai ta
tunduvalt hiljem, sellele eelnes teatrikunstniku periood. Illak ei maini, et Õunapuu
oli sel ajal tema alluv, kuna töötas
kunstnikuna noortemajas „Sõprus“. Olgu selgituseks öeldud, et sellele töökohale
sai ta tänu minu ülikooli kursuseõe Ilme Tiigi vahendusele.
Minu mäletamist mööda sai kõnealune
intsident alguse sellest, et Õunapuu pidi minema Illaku 25.sünnipäevale ja
kutsus mind endaga kaasa. Olin pahaaimamatult nõus. Noortemajas ulatas Õunapuu
Illakule kingiks oma väikese akvarelli, mille üle oli Illak silmnähtavalt
rõõmus. Illak juhatas meid ühte lauda, öeldes, et sööge ja jooge. Õnnetuseks
sattusid lauanaabriteks olema ülanimetatud komsomolijuhid, kellega mul tekkis
emotsionaalne sõnavahetus. See aga oli kaugel räuskamisest ja kõikide
sõimamisest. Ning isegi tunnistajate ülekuulamise protokollist ei nähtu, et ma
oleks kasutanud vängemaid väljendeid kui „kuradi kommud“. Illaku endaga tekkis
kokkupuude alles sünnipäevalt lahkudes, tema komsomolilauas ei istunud.
Iseloomulik on ka see, et kui
intsident ise leidis aset aprilli keskel, siis selles asjas asus KGB
tunnistajaid üle kuulama alles sama aasta novembris, ehk ligemale pool aastat
hiljem. Näiteks Illak kuulati üle 16. novembril 1980. Seda oli vaja minu arreteerimiseks,
mis sai teoks 4. detsembril samal aastal. Kuid selles tuleb Illakuga nõustuda,
et noortemaja intsident ei olnud kindlasti peamiseks põhjuseks, miks mind
vangistati. Kui võtta arvesse üksnes seda, et minu juures toimus seoses Jüri
Kuke arreteerimisega 13. märtsil 1980 läbiotsimine, mida viisid läbi
ülalmainitud Kozlov ja Tartu prokuratuuri uurija Jüri Vissak, ning 20.
oktoobril oli minu töökohas ja elukohas uus läbiotsimine, on selge, et
noortemaja intsidenti kasutati vaid ettekäändeks minu arreteerimiseks muude asjade eest. Olgu
märgitud, et nendel läbiotsimistel ei otsitud sugugi Illaku nahkpintsaku nööpi,
vaid mõlemal korral võeti ära kirjutusmasin ning hulgaliselt nõukogudevastast
kirjandust.
Mis aga puutub Illaku
väitesse, et Niitsoo oli Tartus „teada-tuntud purjutaja“, siis kuulub see
jällegi väljamõeldiste kilda. Ma ei olnud sel ajal Tartus sugugi tuntud kuju
ning Illak mind kindlasti ei tundnud. Ka mina ei tundnud Illakut, küll aga
ülikooli peal laiutavad komsomolijuhte, nagu Kallion ja Plato. Eesmaad ja Raiki
ma ei tundnud. Nendesse suhtuti tol ajal üliõpilaste poolt kui karjeristidesse
ja nendega ei soovinud endast lugupidavad tudengid suhelda. Et aga nad Illaku
sünnipäeval aukohal troonisid, siis selle kohta on luuletaja öelnud: iga roju
teises rojus näeb aina seltsimeest ja sõpra.
Artikli saatsin toonasele Postimehe juhatuse esimehele, hilisemale lame duck poliitikule Anvar Samostile koos järgneva kaaskirjaga:
"Lp härra Samost
Saadan Teile silmapiiri avardamiseks oma vaated seoses Illaku juhtumiga. Kuna olen kusagilt kuulnud, et Te kõvasti hindate head ajakirjandustava, mille vältimatuks eelduseks on teise poole seisukoha kajastamine, siis Postimehe artiklis, kus oli kellegi Jõgeva artikkel Illakust, on sellest küll suure kaarega mööda mindud. Lapsajakirjaniku asi, aga kus on toimetajad. Järeleaitamiseks saadan endapoolse seisukoha, mis oleks kindlasti pidanud tasakaalustamiseks olema. Aga mis teha. Kui toimetaja ei suvatse selgeks õppida Vabaõhumuuseumi teadusdirektori nime, siis, nagu karjane, nõnda ka kari.
Viktor Niitsoo"
Teadagi jäi minu vastulause avaldamata.
* * *
Kommentaariks Illaku apoloogiale
Seoses endisest KGB töötajast endise kaitsepolitseiametniku arreteerimisega on KGB käsilaste teema taaskord eesti meedias päevakorral. Oma osa selles on olnud ka IRLi Tartu piirkonnas aset leidnud erakonda raputanud järjekordses skandaalikeses. Seekordne kõmulugu oli seotud tuntud tartlase Riho Illakuga, kes jäeti IRLi vastu võtmata. Põhjuseks toodi Illaku väidetavad suhted KGBga. Neid seostati ühe aastakümnetetaguse looga. Nimelt oli 16. oktoobril 1980 noortemajas „Sõprus“ toimunud Illaku sünnipäevapeol toimunud sõnavahetus Tartu Riikliku Ülikooli komsomolijuhtide ja juhuslikult peole sattunud Viktor Niitsoo vahel. Kuna ühena ligikaudu 20st peost viibinust kuulati KGB poolt üle ka Illak ja teda peeti koos nelja komsomolijuhiga vajalikuks kutsuda kohtusse tunnistajana esinema. Miks kutsuti Illak? Aga sellepärast, et lisaks komsomolijuhtide Kallioni,, Plato, Illaku ja Eesmaa tunnistustele loeti just Illaku tunnistused vajalikuks süüdistusmaterjali kokkuseadmiseks ja nõukogudevastase agitatsiooni ja propaganda süüdistustel vangilaagrisse mõistmiseks. Ja ilmselt seda IRLi juhid (v.a Illaku tänuvõlglased Tulviste ja Aaviksoo) silmas pidasid, et Illak oma tunnistustega aitas kaasa nõukogudevastases tegevuses süüdimõistmisel. Ja see oli ka põhjuseks, miks Illakut erakonda ei soovitud.
Kuigi 9. augusti Postimehe veergudel oli üsna selgesõnaliselt mõista antud, et ainuüksi Niitsoo kriminaalasjas tunnistajana osalemine ei saa olla aluseks, et kedagi KGB kaastööliseks pidada, leidub ikkagi sulemehi, kes kohe ei saa jätta Illaku au ja väärikuse eest välja astumata. Kultuurileht Sirp oli lahke ja andis sõna endisele riigiametnikule Mart Soidrole, kes lllaku apoloogina matrossovlikult üles astus. Tema muidugi eespooltoodud argumentidest ei lähtunud. Paskvillilaadses kirjatöös (ikkagi endine Kadastiku alluv, oli kellelt õppida) naeruvääristas Soidro IRLi Tartu piirkonna esimeest ja riigikogu liiget Peeter Laursonit, kellele ta lisaks rumalatele etteastetele riigikogus oli söandanud ka sm (Illak oli kompartei liige, järelikult ka seltsimees) Illakut IRLi mitte vastu võtta. Ma ei tea, mis ajendas Soidrot nii raevukalt Illaku kaitseks välja astuma, ent artiklist jääb kuidagi selline mulje, et see on nagu tasu mingi osutatud teene eest. Või, mis veel hullem, ta võis tegutseda lausa Illaku ülesandel. Igatahes paneb nii arvama kasvõi see asjaolu, et ta kunagi minult tungivalt uuris, kas mina pean Illakut KGB agendiks ja tema vastu kauna ei kannan. Vastasin talle tookord, et selle intsidendi pärast mitte, kuid Illaku muu karjäär ei välista vähemalt organite usaldusisiku rollis olemist.
Mis Soidrosse endasse puutub, siis pigem võiksid tema enda elukombed olla üsna koloriitse loo aineseks. Piirduks sellega, et 2010. aastal karistas Harju Maakohus Soidrot 3000 kroonise rahatrahviga selle eest, et ta anonüümses netikommentaaris laimas teleajakirjanik Heiki Valnerit. Jääb vaid mõistatada, mis põhjusel kasutab Sirp meediakommentaatorides kohtulikult karistatud netilaimaja teeneid. Aga ega vist kultuurilehtki ole suuteline üha kolletuvas meedias oma must-valget neitsilikkust hoida. Sestap on bulvarilehestumise esimese ilminguga valitud meediarubriiki täitma sobiv kirjatsura. Ning muidugi on kurb, et Sirp annab oma veerge kasutada sellistele tegelastele, kes kasutavad seda isiklike asjade ajamiseks ja isiklike arvete õiendamiseks.
Olgu need read taustaks alljärgnevale kirjutisele, milles on juttu Tartu KGB maja ülevõtmisest ERSP liikmete poolt. See aastate eest kirja pandud tekst ehk aitab paremini mõista, kuidas julged mehed Tartus toimetasid.
TARTU KGB KÖÖGIPOOLT INVENTEERIMAS
(Avaldatud Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei häälekandjas Nädalaleht 19., 26.oktoober ja 2. november 1991)
26. augustil 1991 võeti ERSPlaste Jüri Adamsi, Jüri Estami, Viktor Korrovitsi, Viktor Niitsoo ja Lagle Pareki poolt üle Tartu KGB maja. Selle asukad sunniti lahkuma, ruumid pitseeriti ja hoonet asus valvama Kaitseliidu Tamme Malev. Hiljem liitus valvajatega ka politsei.
See rahva poolt omal algatusel läbiviidud aktsioon sundis Savisaare valitsust veel sama päeva õhtul vastu võtma määrust, millega peatati KGB tegevus Eestis. Määruses nähti ette segakomisjonide moodustamine kohalike omavalitsuste ja KGB esindajaist, kellele tehti ülesandeks sulgeda ja pitseerida ruumid KGB hoonetes, võtta arvele neis leiduv inventar ja dokumendid, katkestada erisidepidamine ning tagada KGB isikkoosseisu inimõigused ja isikupuutumatus.
Tartu KGB maja ülevõtmise viisist tingitud eriolukorra tõttu moodustati KGB likvideerimise komisjon Tartus märksa laiemal alusel, kui seda nägi ette valitsuse määrus 26. augustist. Komisjoni esimeheks määrati küll linnapea Toomas Mendelsoni poolt linna õigusnõunik Indrek Koolmeister, kuid oma esindatuse linna- ja maavalitsuse, linnavolikogu ning politsei kõrval said komisjonis ka erakonnad ja liikumised, Kaitseliit, "Memento", ajalooarhiiv ja ajakirjandus. Mõistagi olid esindatud kirjanikud kui KGB maja õigusjärgsed omanikud. Maja komandandiks kinnitati kuni komisjoni töö lõppemiseni Kaitseliidu Tamme Maleva ülem Harri Henn. Moodustati alakomisjonid, kelle ülesandeks jäi maja režiimi korraldamine, vara inventeerimine, dokumentide ja sidevahendite ülevaatamine ning arvelevõtmine.
Täisteksti saab lugeda siit:
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar